Home > Asia, Nepál > (Magyar) Annapurna kör – 5-7. nap – 14km, 2710m, Bagarchap – Chame

(Magyar) Annapurna kör – 5-7. nap – 14km, 2710m, Bagarchap – Chame

June 12th, 2012

Sorry, this entry is only available in Magyar.

  1. Iza
    June 12th, 2012 at 09:33 | #1

    Úgy tudom, hogy a sherpa egy népcsoport, akik az Everest régióban élnek, és főként teherhordással foglalkoznak. Más régiókban (pl itt, az Annapurnán) ezért nem helyes sherpának hívni a teherhordókat. Aztán lehet h tévedek.
    Tök jó amit csináltok, és minden tiszteletem a Tiétek, hogy még főztök is út közben! Mi két éve jártunk arra, igaz csak a Szentélybe mentünk, de így is elég volt cipelni a hátizsákokat, főző ill főzéshez használatos cuccok nélkül is.
    Hajrá!

  2. F.Peter
    June 12th, 2012 at 09:47 | #2

    Sziasztok!
    Ha már van ez a lehetőség miért is ne íré megjegyzéseket:
    – Ha a levest amit vesztek nem tisztított vízből készítik szerintem meg van az esélye valamilyen nyavalya begyűjtésének.
    – Cukorkát én azért nem osztogatnék, mert tönkreteszi a gyerkőcök fogait. Gondolom, hogy az itteni lakosságnak nincs meg a lehetősége a megfelelő fogászati ellátásra. Ami nekik jutott, a megelőzés. Egyáltalán a gyermekemnek senki ne adjon semmilyen nyalánkságot az én megkérdezésem nélkül. Egyetértek Zitával, hogy rájuk szólt….bár más indokkal…..én is megtettem volna.
    Irigykedve olvasom tovább a blogot. :-) F.Peti

  3. Németh András
    June 12th, 2012 at 09:58 | #3

    Hát úgy tűnik mielőtt az ember Földkörüli útra indul el kell menni egy füvesemberhez megtanulni néhány alapvető gyógynövényt.

    Menta egyébként valószínűleg az egész eddigi utatokon elkísért titeket, mert itthon is nő a patakok partján igen sokfelé. Egyébként a borsmenta és a fodormenta is totál másképp néz ki szóval lehet hogy ti valami más növényt szedtetek, vagy csak valami olyan mentafajt ami nálunk nem olyan elterjedt (sajna a növényekhez én sem értek igazán). Az a hozzáállás hogy nem szedtek növényeket mert lehet hogy mérgező szerintem jó hozzáállás, pláne mivel ahol ti jártok már olyan növények is lehetnek amik felénk még bőven nem élnek, de akár hasonlíthatnak olyan növényekre amiket itthonról ismerünk, szóval könnyű tévedni (olyasmi ez mint a hazai kígyók esetében, ha a szembogarukat megnézed és az kerek akkor biztos nem mérges, na ezt az elvet nagyon gyorsan el kell felejteni, ha messzire megy az ember).

    Amit még tanácsolnék nektek az az hogyha növényeket szedtek akkor ne közvetlenül az út széléről szedjétek, ha van lehetőségetek akkor olyan helyről ahol kissé el van dugva a növény. Mert amint írod rengeteg teherhordó állat császkál az úton és hát ők ugye menetközben ürítenek, és jobb nem kísérteni a sorsot azzal hogy a szamárvizeletben talán van valami amit a zeurópai ember gyomra nem kedvel.

    Egyébként amit lehet hogy érdemes lenne megpróbálnotok az az hogy a helyiektől próbáltok kérni/venni gyógynövényt, ők jó eséllyel gyűjtögetnek, és ismerik is hogy mi mire jó. Oda még talán nem jutottak el a gyógyszergyárak amelyek ellenérdekeltek abban hogy a népi gyógyászati tudás fennmaradjon, sőt tűzzel vassal küzdenek azért hogy a gyógynövényekkel történő gyógyítást ellehetetlenítsék, pedig sokszor nyugodtan összemérhető a hatás (sőt).

    Az indiai kender pedig tényleg alapvetően gyógynövény (bővebben itt: http://www.gyogynovenyek.com/gyogynovenyek-bovebben.php?id=201), de igazán majd Dél-Ámerikában fogtok meglepődni hisz ott pedig a coca cserje levelét rágcsálják a helyiek energiaital helyett :D
    És itt van egy tearecept: http://www.ckmagazin.info/nagyon-z%C3%B6ld-tea, természetes kis hazánkban ezzel nem élhet senki legálisan, de Nepálban úgy tűnik ki lehet próbálni. És mielőtt bárki elkezd nekemesni, jelzem hogy én ezzel nem élek viszont elég sűrűn van hogy ennél jóval durvább kábítószert veszek magamhoz jelesül a jó magyar pálinkát!

    Ja és még a patakátkeléshez akartam javasolni hogy ne cipőben próbálkozzatok hanem mezítláb, úgy akár mélyebb vízben is átkelhettek, és amilyen tiszták lehetnek a hegyi patakok látjátok hogy mire léptek.

  4. June 12th, 2012 at 11:29 | #4

    Kedves Árpi és Zita!

    Minden reggel Veletek kezdem a napom, és amikor új írást találok, felcsillan a szemem, így volt ez ma is. Eddig csak olvastalak Benneteket, de nem szóltam hozzá, ma ennek is eljött az ideje. Nem tudom megfogalmazni csupán néhány mondatban azt a sok-sok pozitív érzést, gondolatot és energiát, ami Tőletek érkezik a honlapon keresztül, ezért itt most csak egy nagy-nagy KÖSZÖNÖM-öt küldök Nektek! A párommal mi is is nagy túrázók vagyunk. Imádom a természetet, a fotózást, a hegyeket, a barlangokat, az intenzív mozgást, a határaimat próbálgató teljesítményeket, a más kultúrákat, és a jó embereket. Próbálom ezt a sok csodát átadni másnak, ahogy Ti is teszitek, én is rendszeresen írok túranaplót, így még ehhez is tudtok erőt adni. Nekem is volt már vesegörcsöm, így sajnos még Árpi fájdalmát is át tudtam érezni. Imádom a természet apó csodáit meglátni és lélegzetvisszafojtva megörökíteni, akár fél lábon állva, mint Zita. :-) Szívesen látnék több makrofotót Tőletek, Zita pillangója is egy üde színfolt volt az egyébként is szép képeiteknek. Talán tudok tanácsot adni fotózásnál a kiégés vagy a túl sötét kiküszöbölésére. A fotózni kívánt képnél, mérd a fényt,- azaz félig nyomd le az exponáló gombot és tartsd meg – egy olyan részre, ahol se nem túl világos, se nem túl sötét (addig próbálgasd, amíg a kijelzőn megfelelő nem lesz) utána szigorúan félig lenyomott gombbal emeld fel, vagy húzd le a fényképezőgépet arra, amit fotózni szeretnél, és utána nyomd le teljesen a félállású gombot. Ha még így sem kielégítő, Photoshop programmal lehet korrigálni. Magashegyi betegség legjobb ellenszere a rengeteg folyadék, ami egyébként is jól jön vesekő megelőzésre, és a hasmenés miatti folyadékveszteség pótlására. :-) Igyatok nagyon sokat! További kellemes, tartalmas napokat, csodás élményeket kívánok Nektek!

  5. June 12th, 2012 at 14:37 | #5

    Sziasztok!
    Nagyon élvezem a részletes beszámolókat és a gyönyörű felvételeket! :)

  6. June 12th, 2012 at 16:25 | #6

    Mi most fejeztuk be 3 hét trekkinget Dolpo regioban, (annapurnatol nyugatra) hard core trekking, s csak 4 kulfoldivel talalkoztam az ut során.. na ja 10 ezer meter felefele 2 hét alatt.. meg le 8 ezer..
    http://vandorboy.com/nepal-trekking/
    Kár hogy nem futottunk ossze
    Gabor

  7. June 13th, 2012 at 08:48 | #7

    “nem sikerült letöltenie” :-)
    Igazi informatikusként gondolkodsz.

  8. szatyi
    June 18th, 2012 at 09:49 | #8

    Sziasztok,

    régen olvaslak benneteket, nagyon élvezem a beszámolókat, de csak most jutottam odáig, hogy érdemben hozzá tudjak szólni.
    A digitális fényképezőgépek dinamikatartományáról volna szó, ami valóban alacsonyabb, mint a jobb filmeké, de van megoldás a sok világos és sötét részletet tartalmazó kép készítésére HDR fotózásnak hívják a dolgot, és az a lényege, hogy három fotót készítesz a témáról egyet alulexponálva, egyet felülexponálva, egyet meg a gép szerint helyes beállításokkal.A Canonnál automatizálható a dolog, exposure bracketingnek hívják, ekkor egy gombnyomásra elkészül a három fotó. HDR Szoftverrel lehet összerakni a képet, ami a jó expozíciójú kép információit egészíti ki a beégett részeken az alulexponált fotó részleteivel, a feketébe borult részletekhez meg a túlexponált darabról pótolja a hiányzó információt.

    Ha a panorámafotózással van türelmed szórakozni, megpróbálkozhatsz ezzel is.
    További jó hosszú utat!

Comments are closed.