Home > Asia, Thailand > (Magyar) Hat nap Bangkokban – Egy teljesen más világba csöppenünk

(Magyar) Hat nap Bangkokban – Egy teljesen más világba csöppenünk

November 5th, 2012

Sorry, this entry is only available in Magyar.

  1. Németh András
    November 5th, 2012 at 13:44 | #1

    Árpi, ahogy elolvastam a posztot megfogalmazódott bennem a kérdés. Szerinted képes lehet a nyugati világ gyermeke még fenntartható módon élni?

    Magadra ne vedd a dolgot, de azért keményen látszik hogy hiába élsz hónapok óta fenntartható(bb) módon, ha valahol belül (tudat alatt) azért zsigeri módon vágysz arra, hogy modern városi ember legyél. És ez tényleg nem személyesen neked szól (mivel te vagy az egyetlen példa akit ismerek (hacsak így online is), ezért csak itt tudom megfogalmazni) szerintem szinte mindenki így lenne ezzel. De ha ennyire nem vagyunk képesek átlépni saját magunkon akkor szerinted van-e esély arra hogy össztársadalmi szinten változzon valami? Hiszen abban azért megállapodhatunk hogy te/ti a nyugati társadalom “fenntarthatósági elitjéhez” próbáltok tartozni, és mégis ez van. Ráadásul nem kis változásra lenne szükség…

  2. Arpi
    November 5th, 2012 at 14:03 | #2

    @Németh András
    Hú, ezt nagyon jó hogy írtad, mert bele akartam írni eredetileg a bejegyzésbe, hogy igen, papolunk itt minden félét, de nagyon gyorsan rácuppantunk a jeges shake-re, meg a sültcsirkére, csak mert van, és olcsó.

    Hogy őszinte legyek, nem tudom, mi kéne, egyesek azt mondják, hogy ha elérünk egy bizonyos százalékot a társadalomban, akkor onnantól borul az egész, így lehet remény, de az is igaz, hogy a másik oldal erősebb, szóval nem tudom, tényleg nem. Nem tudom, mi kéne, hogy váltsunk gyökeresen. Keresem magamban, a világban, de nem találom. Pedig kénytelenek leszünk váltani, változni, mert így csúnya világnak nézünk elébe, legfeljebb néhány dekádon, de lehet néhány éven belül… Persze ez csak felfogás, érzéskelés kérdése, lehet már a kezdetektől az lesz a szebb világ. Egy biztos: ami most van, az nem fenntartható, ezért sokáig nem lesz így, ha mi nem, az anyatermészet majd gondoskodik erről. Nem is merek belegondolni, mi történne egy Bangkok “fejlettségű” és méretű városban 1 hét alatt áram nélkül…

  3. Arpi
    November 5th, 2012 at 14:13 | #3

    Nagyon, nagyon mély és erős elhatároz kell, és az, hogy legalább a közeli környezeted egy része is támogasson ebben és hasonlóan gondolkodjon, és cselekedjen. De ha el tudtunk idáig tekerni 10.800km-t, csak mert mi úgy gondoltuk, hogy a lassabb, nehezebb, keservesebb út, a kerékpározás szebb, jobb és ezt akarjuk annak ellenére, hogy a nálunk 10.000 nagyobb többség repülőn, autón, buszon és vonaton utazik, akkor szerintem el tud jönni az az idő is, amikor be nem teszem többé a lábam egy légkondicionált szupermarketben sem.

    De az az idő nem ezen az úton fog eljönni, viszont amint hazaértünk, akkor értelemszerűen az egy nagy váltás lesz, és abba az új életbe az elejétől kezdve bele akarom ezt építeni: piacon vásárlás, megtalálni a helyi termelőket és közvetlenül tőlük venni, vagy még jobb: magunk termelni, akár pesten, a kis kertben, az erkélyen, a szobában csírát, mittudomén, sörkollektort, napkollektort építeni, komposzt WC-t, házi szélerőműt, megtanulni gombászni, erdei cuccokat szedni, méhészkedni, a fák kérgéből a nedvet összegyűjteni, stb, stb, stb… lassan erről is listát kéne írnom, gyűlnek a fejemben ezek a dolgok.

    Szóval VAN ÚT! Én hiszem, hogy van, és nem jön el a geddon, ha majd nem lesz 7Eleven és nem vehetünk 180 forintért jeges shake-et. A bangladesi a világ egyik legboldogabb népe, lehet, hogy mi is azok leszünk, ha majd nem lesz trilliónyi választási lehetőségünk boldogtalannak lenni, csak összefogni, és tenni a dolgunkat – akár azért, hogy éhen ne haljunk és meg ne fagyjunk. Örményországban, a hegyi Karabahban, a háborús, nélkülözős időket úgy emlegetik, hogy “De szép volt…”, mert bár alig volt mit enniük, de azt a keveset mindenki igyekezett megosztani, összetartottak nagyon szorosan, és ez nagyszerű volt.

  4. Németh András
    November 5th, 2012 at 15:44 | #4

    @Arpi

    no így azért kerekebb lett a poszt :)

  5. Szántó Kati
    November 5th, 2012 at 16:56 | #5

    Árpi a gombászás, erdei cucc szedés csak egy pestinek kihívás ám.

    Engem apukám sokat vitt ki az erdőbe gombászni. Aztán amióta a párommal összeköltöztünk együtt járunk ki. Sokan eszik meg a vadon nőtt gombát, hisz a közhiedelemmel ellentétben alig akad olyan amelyik halálosan mérgező. Van jópár gomba amit 100% felismerünk és eszünk. Márciustól novemberig nőnek ezek. Néha olyan szerencsénk van, hogy le tudunk fagyasztani belőlünk télire is. Sajnos az elmúlt 2 évben nem nagyon nőtt gomba, mert kevés volt az eső. Az idén csak most az októberi szép időben sikerült 2-3 evésnyit gyűjteni. Sok ismerősöm van akik szedik és sok olyan, aki semmi pénzért meg nem enné.

    Erdei cucc szedésre ott van a csipkebogyó mint példa. Egy zacskónyi csipkét 2 ember egy óra alatt megszed, abból már egy családnak elég lekvár főzhető télire. A gyerekeknek is jó program ez, hisz futkározhatnak a réten-erdőben míg a felnőttek csipegetnek.

    Amikor Angliában éltem és a karácsonyt is ott szándékoztam tölteni, akkor kifutottam az erdőbe és almából (ott még volt decemberben is), tobozból, bogyókból olyan adventi koszorút csináltam ami majd-megszólalt. Persze a gyertyát azért vásároltam hozzá. Néztek is a háziak hogy ez meg mi.

  6. Zsíros B. Ödön
    November 5th, 2012 at 17:27 | #6

    @Arpi

    Ha majd eljuttok az USÁba, szerintem próbáljatok meg felkeresni egy amish közösséget. Ők pl. vallási alapon utasítják el az árammal működő dolgokat, nem tartanak autót sem, stb. Saját maguk termelik meg az élelmiszereiket bio módon. Az ottani többségi fogyasztói társadalommal szembemenve is fenn tudnak tartani egy alternatív életformat már vagy 200 éve. Tehát már az olajkorszak előtt is így éltek…

    Ezt láttátok már?:
    http://www.youtube.com/watch?v=o7rOl4SOQVc

  7. Arpi
    November 5th, 2012 at 20:43 | #7

    @Zsíros B. Ödön
    …és a többség totál hülyének és idiótának nézi őket érte! Gondolom… Főleg Amerikában… De inkább ne legyen igazam, és tévedjek nagyot! :) Majd betérünk hozzájuk is, ha eljutunk addig. ;) A linket most még nem nyitom meg, mert akkor soha nem megy ki az a fránya körlevél a naptárról.

  8. November 6th, 2012 at 06:15 | #8

    @Németh András
    Ami jó, az jó. A jeges kávé baromi jó. A jeges kávé Laoszban még jobb. Hogy a fenébe ne lenne rácuppanva az ember. Hogy fenntartható-e? Nehéz kérdés. Nyilván első blikkre a szalmakunyhóban földművelésből élés tűnik fenntarthatónak, de valójában nem az. Ha a Föld lakossága hirtelen ezt akarná csinálni, akkor nagyon gyorsan nagyon sokan éhen halnának.
    Inkább arra kéne törekedni, hogy ne pazaroljunk. Ne rakjunk mindent nylon szatyorba, és ne eldobható pohárból igyuk a jeges kávét, műanyag szívószállal. (Persze ezek apróságok, de ugyanezzel a mentalitással kéne az ipari termelést is folytatni. Ma egyre kevesebb műszaki cikk javítható például)

  9. Zita
    November 6th, 2012 at 09:10 | #9

    @Ahmet
    No hát ehhez csak annyit, hogy a megmaradt shakes pohár tetejét szívószálastul, plusz a poharat is, ha műanyagból van mindig elmosom és visszük újra meg újra, “újrahasznosítjuk”. :)
    De látnotok is kéne a boltos fiúk meg boltos lányok (néha lánynak kinéző fiúk) tekintetét, amikor előkapjuk a tetőt meg szívószálat a (pamut)szatyromból, hogy “hogy a fenébe van nálad olyan?”. Volt, hogy nem akarták hozzáírni a számlához a shaket, mondván, hogy azt biztos máshol vettük – hisz van nálunk tető. És csak nézett rám bután, amikor mondogattam neki mindenféle “green” meg “sustainability” meg “enviroment responsibility” zagyvaságokat.
    A másik oldala a dolognak, hogy itt is láttam műanyag-szemét szedő emberkéket. Lehet, hogy így teljes itt (is) a körforgás? Megveszem, eldobom, de más összegyűjti és újrahasznosítja, ezért pénzt kap.
    Hol az igazság? :)))

    @Németh András
    @Szántó Kati

    Ez így teljesen igaz! :) Ott a pont és egyet is értünk. Pesti vagyok, városban nőttem fel (még ha “csak” 2 milliós városkáról van is szó). De nekünk legalább voltak csirkéink (amíg be nem tiltották), szombati piacra jártam anyukámmal és rendszeresen kirándultunk. Szóval van remény. :D
    Árpi mindig mondogatja nagy lelkesedésében (kissé sarkítva írom), hogy akkor mi majd jól kiköltözünk egy szalmabála házba az erdő közepére és majd magunknak termelünk és csak biciklink lesz. Én meg mindig lehűtöm a nagy lelkesedését, hogy ne legyen ilyen szélsőséges, maradjunk csak a városban DE tanuljunk meg városi emberként környezettudatosan élni ÉS legyünk példaképei a szomszédainknak, lakókörnyezetünknek, családunknak. Mert a jó példa a legragadósabb, ha csak mondjuk, senki sem fog változtatni az életmódján. Na és ezt most jó könnyű volt leírni – meglátjuk, mi lesz belőle, mikor hazaérünk! Nekünk is sok segítségre lesz majd szükségünk olyanoktól, akik már előttünk járnak. :)

  10. Németh András
    November 6th, 2012 at 09:57 | #10

    @Ahmet Nagyjából igazad van. Az első mondat például a fejlett fogyasztói társadalom mintamondata is lehetne. És ezért áll szöges ellentétben a bejegyzésed utolsó zárójeles részével. Amíg a mentalitás nem változik addig nem változik meg a társadalom sem. Valahogy ezek összefüggnek (sőt). Ugyanis ugyanazok az emberek irányítják a ipari termelést akik isszák a jegeskávét az ami jó az jó életérzésben.
    Én is látom hogy korlátaink vannak, például látom a saját korlátaimat is, látom milyen messze vagyok attól hogy a gyerekeimnek/unokáimnak is legyen lehetősége jól élni ezen a bolygón, és sokat szoktam gondolkozni hogy jó-e egyáltalán hogy ezen gondolkozom sokat (ahelyett hogy élnék boldogan és majd lesz valahogy, hisz a világot nem tudom megváltoztatni (de ekkor mindig eszembe jut a hogy a világon él még pár milliárd ember aki azt hiszi hogy nem tudja megváltoztatni a világot, …)). A műanyagzacskók mellőzése (meg a többi zöldség amit én magam is művelek és hirdetek) jó cselekedet, de a problémát nem igazán oldja meg. Azt hogy a Földünk olyan irányba halad ami nem lesz túl jó. *
    Árpiéknak van már egy olyan tudása ami az én gondolkozásomat is más irányba terelheti. Azért szoktam őket néha fura kérdésekkel zaklatni. Irigylem anyámékat akik a múlt században abban a tudatban élték az életüket hogy a fejlődés révén a gyerekeiknek jobb lesz mint nekik, én már ebben nem tudok hinni (az ellentétében meg nem akarok, de…)

    * Itt én olyanokra is szoktam gondolni hogyha még meg is zöldül a társadalom és valahogy el is kerüljük a geddont (ahogy Árpi írta) akkor is valószínűleg olyan világban nőnek fel a gyerekeim/unokáim ahol nem lesz orángután, mert a szülők nagyszülők testápoló formájában magukra kenték, vagy hogy nem lesz csimpánz mert felették bozóthúsként vagy elbányászták őket hogy legyen mindenkinek okostelefon. Vagy van ezernyi hazai példa is, csak kevésbé látványos.

  11. Szántó Kati
    November 6th, 2012 at 12:00 | #11

    Zita én igaz hogy csak 100ezres lakosú városban élek, de város ez is, szóval van remény számotokra. Valamint remélem az egész emberiség számára is.
    Persze ahhoz az kell hogy a média ne rettentse el a népet. Hisz egy hírt leközölnek gombamérgezésről, már rögtön országos szintű botrány lesz belőle és mindenki hüledezik hogy hajjjajjj egy ember meghalt mert gyilkos galócát evett. Pedig az azért felismerhető, csak valószínűleg az illető nem ismerte.

  12. November 6th, 2012 at 18:41 | #12

    @Németh András
    Az se jó, ha minden terhet a vállunkra veszünk, mert úgy meg összeroppanunk. Persze meg kell próbálni felelősen és fenntarthatóan létezni, de azért azt se feledjük el, hogy “It’s just a ride” :)
    http://zenpencils.com/comic/91-bill-hicks-its-just-a-ride/
    Lehet ezt úgy is, hogy mindenben a jót igyekszünk meglátni és a lehetőséget keressük. Sőt, így könnyebb, és jobb.

  13. November 6th, 2012 at 18:50 | #13

    Zita: “Hiányzol!” – Árpi: “Tudom, Te is nekem…”
    Tegnap hajnali ötig dolgoztam. Ma nem fogok. Bocs srácok, ugye nem dől össze a világ, ha holnap nem lesz új bejegyzés? Talán csütörtökön. ;)

  14. Németh András
    November 8th, 2012 at 10:39 | #14

    @Arpi Részben pont az életfelfogásotok miatt olvaslak titeket hétről hétre. Vannak dolgok amiket úgy látom hogy nagyon jól csináltok és próbálja az ember ellesni, megtanulni.

    Egyébként meg vannak az elmélkedő percek (egy jó fröccs mellet személyesen, vagy épp az intereneten “beszélgetve”), meg van az élet. Az elmélkedésben néha sarkosabb szélsőségesebb véleményt fogalmaz meg az ember, hisz tudja hogy a való világ meg maga a kompromisszumok sorozata, de meg kell hogy legyen a szélsőségesebb cél elméletben, hisz akkor figyelhetjük a való világ kompromisszumait és a lehetőségekhez mérten tolhatjuk a dolgokat az elméleti cél irányába (a jónak vélt irányba).
    Csak néha ha túlságosan belejön az ember az élet kérdéseinek elméleti elemzésébe, akkor egy idő után már nehéz megismerni hogy a való világban mi az a kis lépés ami azon az úton visz ami helyes (hisz sokszor a helyesnek tűnő út jobban megvizsgálva zsákutcának látszik, de azt hogy zsákutca azt csak a végén látod meg, mert bármikor lehet hogy van egy kis ösvény amit még nem látsz az út elején).

    Hűűű, ezt azért abbahagyom mert már ez olyan elvont hogyha visszaolvasom lehet hogy én magam sem értem meg.

  15. November 8th, 2012 at 13:56 | #15

    @Németh András
    Mi értjük! ;)

Comments are closed.