Home > Asia, Banglades > (Magyar) Chittagong Hill Tracks #5 – Vissza a városba, Tánchangya vendégségébe

(Magyar) Chittagong Hill Tracks #5 – Vissza a városba, Tánchangya vendégségébe

October 5th, 2012

Sorry, this entry is only available in Magyar.

  1. Németh András
    October 5th, 2012 at 10:35 | #1

    Szia Árpi!

    A hajóbontó amiről írsz: ahogy néztem a guglimapszon egy olyan 12km-es tengerpartól van itt szó (tehát simán be tudtál volna jutni) (https://maps.google.com/maps?q=22.461485,+91.719360&num=1&t=h&vpsrc=0&ie=UTF8&ll=22.449745,91.778069&spn=0.171027,0.338173&z=12&iwloc=A). Indiában van egy hely ami szintén hasonlóan néz ki: Alang (https://maps.google.com/maps?q=21.417116,+72.208843&num=1&t=h&vpsrc=0&ie=UTF8&z=14&iwloc=A). Ebben a két városban zajlik a nemzetközi hajóbontás kétharmada!

    Na és ha beírod a gugliba ezeket a városokat a hajóbontás szóval együtt (vagy nélkül: https://www.google.hu/search?q=ship+breaking+yard+pollution&hl=en&prmd=imvns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=6ZRuUMiqJ-rN4QTSnIDABw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1366&bih=603) akkor durva dolgokat találhatsz, ez a hajóbontósdi hatványozottan mutatja ahogy a fejlett nyugati világ a szemetével elárasztja a harmadik világot, és a szemét becsukva nem vesz tudomást arról ami ott folyik: http://archivum.hvg.hu/article/200845Hajotores_TENGERJAROK_BONTASA.aspx

    Szóval nem is tudom mit mondjak, valamilyen módon szerencsétek hogy nem néztétek meg ezt a helyet, de ha elmentetek volna akkor téged ismerve szerintem írtál volna egy cikket az egészről ami ott folyik, mert azért szerintem levágtad volna hogy az csak marketing hogy rengeteg embernek ez az egyetlen megélhetési forrás, hisz a munkások nem hiszem hogy sokkal jobban élnek mint pl azon a mozgó szigeten amiről írtál, de cserébe vegyi anyagok közt nulla munkavédelemmel dolgoznak egy olyan helyen ahol szerintem a munkahelyi baleset mindennapos, és nem hiszem hogy a csonkolt kezű helyinek fizet a cég bármi kárpótlást, ugyanolyan nyomorban élnek mintha maradtak volna a mezőgazdaságban csak éppen itt még mérgezik is magukat. És a legundorítóbb hogy az a néhány száz ember aki ezen megszedi magát az leginkább a dolog újrahasznosítási oldalát domborítja ki, és igaz is hogy rengeteg anyagot nyernek ki így, de milyen áron? És mivel fizetnek a hajóroncsokért ezért a hajóvállalatok el is adják, és az Indiai meg a Bangladeshi “vállalkozó” tízszer annyit tud fizetni mert neki nincsenek szabályok amit be kell tartani, a munkaerő kilóra vehető, nem számít az emberélet, a környzetszennyezést meg nem is ismerik hisz a tenger minden szenny befogadására képes (látszólag).

    És ami szerintem durva hogy ezt az állapotot a fejlett világ tartja fenn. Ugyanolyan képmutatás az hogy nem tesznek ellene a nyugati kormányok mint ahogy tűrik hogy a nagy olajszállítók ciprusi libériai meg minden egyéb zászló alatt hajózzanak, hisz annak is csak az a célja hogyha baj van akkor elkerülhető legyen a felelősségre vonás pl.: http://www.origo.hu/nagyvilag/20120108-viharos-hullamok-teptek-szet-az-ujzelandnal-megfeneklett-tartalyhajot.html na kötve hiszem hogy a libériai nép fizette ezt a szép nagy hajót amikor az ország benne van a világ legszegényebb országokat tömörítő klubjában.

    Van itt szép eu parlamentes bizottsági ilyenolyan jelentés is: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A6-2008-0156+0+DOC+XML+V0//HU igazi szép nagy politikai lózungokkal, írnak könyvet hogy jujj a szegény apró kis ázsiai emberek meghalnak és ez olyan csúnya dolog a bizottságok üdvözlik az eredményt meg ilyenek, de még ha le is szabályozzák hogy az eu-ból ne kerülhessen oda hajó az rohadtul nem fogja érinteni az libériai zászló alatt futó hajókat, hisz az nem eu.

    Már bocsi hogy lehangolóan negatív vagyok néha, de az éremnek minimum két oldala van és ha mindkettő szép akkor tuti van még egy harmadik is csak meg kell kaparni :D

  2. Orsi
    October 5th, 2012 at 10:59 | #2

    Hahó Csavargók!
    Meg kell, hogy jegyezzem, erősen addiktív a blogotok, szinte se éjjelem, se nappalom mióta rátok találtam :) Mégsem vagyok még up to date, jelenleg a pakisztáni kalandoknál tartok. Sok újat én sem tudok írni, csak a már unalomig olvasottakat de egyszerűen kikívánkozik belőlem. Zseniálisak vagytok, tetszik ahogy írtok (illetve Árpi mert Zitától -eleddig, vagyis Pakisztánig- nem olvastam, bár tudom, hogy sokan agitálták :) főleg az, hogy nem vagytok (ál)tudományosak teljesen hétkönapi módon mesélitek a történéseket, mintegy baráti beszélgetésként, élvezhetően, követhetően, izgalmasan és közben valóban azt érzem én is mintha egy részem ott tekerne veletek (pedig nem is szeretek bicajozni, én egy gyalogbéka vagyok) és vennék részt a kalandokban. A könyvre bíztatnálak én is benneteket, jó volna egyben olvasni az egész utat, majd, valamikor :) Jó érzés ám tudni, hogy még évekre elláttok minket olvasnivalóval :)
    Nagyon sok mindent tanulok azzal, hogy olvaslak titeket. Ja és a hatásotokra, a CS-re is regisztráltam, igaz már korábban is szemeztem vele.
    Azon derülök már az eleje óta, hogy milyen érdekes, hogy Jakabos Ödön óta (aki a 70-es évek elején Erdélyből gyalogolt el Darjilingig Kőrösi nyomán) mennyire nem változott semmit a világ. Ő egy ős couchsurfer volt :) De komolyan! Csak akkor még postai levelezés útján (több évig építette ki ezt a kapcsolatrendszert az indulás előtt) szerzett kanapékat és barátokat.
    Továbbra is ilyen szép, szerencsés és vidám utat, kellemes kalandokat, barátokat kívánok nektek!
    Orsi

    • Arpi
      October 6th, 2012 at 11:35 | #3

      Köszönjük a bíztató szavakat! Hát Jakabos Ödön nem lehetett semmi, hogy ennyi kapcsolatot előre leszervezett postai úton! :) Ha viszont ezt nézzük, akkor valahol mégis nagyot változott a világ, mert nekünk őhozzá képest már sokkal könnyebb dolgunk van: GPS, OpenStreetMap, Couchsurfing, Warmshowers, Wikitravel, LP Thorn Tree fórumok, Ti a blogolvasók, akik szintén rengeteget segítetek nekünk… :) Ez már egy web2.0-ás 21. századi utazás, aminek Ti is a részesei vagytok, ha tetszik, ha nem, ha kimondjuk, ha nem. Mi “csak” a főszereplők vagyunk. :)

      Jó CS hosztolásokat, arról már mi is álmodozunk, már képzeletben berendeztünk egy szobát CSereknek! :) Azt hiszem, ha egyszer hazaérünk, utána sem fogunk unatkozni… :)

  3. bj
    October 5th, 2012 at 17:36 | #4

    @Németh András
    Így igaz, ahogy írod. A szemét, pontosabban a szemetünktől való megszabadulás nem fair módon zajlik. És ebben a világ gazdagabbik része nagyon is ludas. Szomáliában például, még a kalózkorszak előtt mi történt? Ahogy rozogává vált az állam működése, keselyű módjára megjelentek más országok (köztük EU-sok is) halászhajói előbb a közeli nemzetközi vizeken, aztán egyre beljebb hatolva a szomáliai vizekre. Nem volt ott kormány, aki tltakozott és védte volna a helyi halászokat. Akik azzal szembesültek, hogy egyre kevesebbet fognak, lehalásszák előttük a vizeket… Eljött a nap, amikor fegyverrel próbálták elűzni a betolakodó hajókat, volt, amelyiket fogságba is ejtettek… Aztán szép lassan másfajta üzletágba fordult át a dolog, az egykori halászok sem halra halásztak többé… Nemhogy ma már, de még ma sem beszélnek arról a médiában, hogy bizony így indult az egész…
    Ja, és emellé még besorakoztak azok a cégek, amelyek szimplán a szomáliai felségvizeken hajónyi szemétrakományokat öntöttek/öntenek a tengerbe. Csúnya dolgokat vetődtek partra Szomáliában. De erről sem nagyon szól a fáma. :(

  4. bj
    October 5th, 2012 at 17:39 | #5

    Nincs igazam, azért van, ahol írnak erről, most gugliztam ki:
    http://www.aljazeera.com/news/africa/2008/10/2008109174223218644.html

  5. Arpi
    October 6th, 2012 at 11:44 | #6

    @Németh András
    @bj
    András, bj, köszönöm, hogy leírtátok, amit leírtatok! Ez sajnos mind így van és ez mind szörnyű, mocskos dolgok ezek a szó minden értelmében, csak azért nem mentem bele én magam is mélyebben, mert végül nem jutottunk el a hajóbontóba és így is van miről írnom. …így Ti megkíméltetek, és most meg is van itt minden a blogon, linkekkel. Amiket egyszer soká, talán majd ha hazaértünk, meg is nyitok, és el is olvasok! ;) Most elég volt, amit Ti írtatok, a maradék időben pedig inkább billentyűzetet ragadok magam is, mert ez az egy hónapos lemaradás a valóságtól már kicsit aggasztó – ugyanakkor motiváló is! :)

    András, nem baj, ha “negatívkodsz”, írd csak le, ilyen is a világunk, ez is a része, nem ér mindig csak a szépre és a jóra figyelni, úgy hamar fél szemére megvakulhat az ember és akkor már nem látja jól a teljes képet.

Comments are closed.